A KOMPOZÍCIÓ 9 SZABÁLYA
Tanulj a nagyoktól!
Akár családi emlékeket videózol lelkes amatőrként, akár profi filmeket szeretnél készíteni, ismerned kell néhány kompozíciós szabályt, amivel érzelmi hatást tudsz kiváltani a nézőkből. Rengeteg szabály és tanács van erre, mi most összeszedtünk 9 olyan jelenet kompozíció szabályt, amire ha figyelsz, valóban hatásos snitteket tudsz forgatni.
Ezt a kilenc kompozíciós szabályt Steve McCurry állította össze, és a Pecaeful Century publikálta. Ő az a fotós, akinek egyik leghíresebb fotója a National Geographic borítóján megjelent “Afgán lány” című dramatikus portré.
1. HARMADOLÁS
A kompozíció lényege, hogy helyezd a fontos képi tartalmakat a szaggatott vonalakra, a legfontosabbat pedig két vonal metszetére. Ezzel tudod erősíteni a spontán snitt hatást, valamint könnyen és gyorsan átlátható kompozíciót alkothatsz.
2. VEZETŐVONALAK
Használj természetes vezetővonalakat a néző figyelmének irányítására.
3. ÁTLÓS VONALAK
Ha valóban dinamikus képi hatást szeretnél elérni, szerkessz olyan kompozíciót, amelyek vagy természetes, vagy virtuális vezetővonalakkal vannak ellátva.
4. KERETEZÉS
Rendkívül hatásos technika a keretezés. A kompozíció szerkesztése közben törekedj arra, hogy kihasználd a természetes kereteket. Ilyenek lehetnek az ablak, vagy ajtókeretek
.
5. KONTRASZT
Helyezd úgy a témát, hogy a háttérhez képest, a lehető legnagyobb kontraszt eltérést mutassa.
6. TÖLTSD MEG A KÉPERNYŐT
Ha emberi drámát szeretnél bemutatni, esetleg azt szeretnéd, hogy a néző úgy érezze, a szereplő közvetlenül hozzá beszél, használj figyelemöszpontosító totál plánt. Ez annyit jelent, rögzíts közeli képet a beszélő arcáról. A hatás drámai.
7. DOMINÁNS SZEM
Helyezd úgy a szereplőt, hogy jobb vagy bal szeme a kompozíció közepén legyen. Ekkor a nézőben az a hatás alakul ki, mintha a szereplő őt követné a szemével.
8. MINTA ÉS ISMÉTLÉS
Akkor használd ezt a szabályt, ha azt szeretnéd bemutatni, hogy a szereplőd egyedi, esetleg nem illik a környezetébe, vagy éppen ellenkezőleg: minden és mindenki ugyanolyan.
9. SZIMMETRIA
A szimmetria szabályt akkor érdemes használni, ha azt szeretnéd, hogy a néző szeme egy-egy snitt erejéig megpihenjen, kiváltképp dinamikus snittek után érdemes használni.